2018’de Memurların Fazla Mesai Ücret Artışı Ne Kadar Olacak?

2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısında yer alan verilerle beraber net rakamlarla memurlar için mesaideki ücretler de belirlenmiş oldu. Memurlar için saat başına alınacak fazla mesai ücretlerinde artış bekleniyordu. 2017 yılında 1.83 TL olarak belirlenmiş fazla mesai ücreti 2018 yılında 1.97 TL olarak belirlendi. Artışın yüzde 7,6’lık bir zamla yapılıyor olacağı kesinleştirildi. Özel kalem ve makam şoförü olarak görev yapanlar için 2.08 TL olarak fazla mesai ücretleri belirlenmiş oldu.

657 sayılı kanun ile alakalı olan personellere, kanunun 178. Maddesinde bulunan kısıtlamalardan bağımsız olarak yapılan fazla saat çalışmalarına karşılık olarak, saat ücretlerine zam getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığında Fazla Mesai Ücreti

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı gözüken okullar ve kurumlara ait atölye birimlerinde döner sermaye işlerinin üzerinde, iş gereği olacak şekilde normal çalışma saatlerinin dışındaki çalışanlar için (şoförler ve yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personeller harici) beher iş saati için ödenecek ücretler 8,10 TL’yi geçmeyecek şekilde hesaplanır. Fiili olarak fazla mesai yapıldığına ilişkin olarak denetimlerin gerçekleştirmesiyle beraber, mesai yapılmadığına yönelik olarak tespit gerçekleştirilirse kanununda bulunan cezai işlemler uygulanır. Fazla mesai yapmayan personeller için, verilen ücretin 1,5 katı değerinde ücret tahsis edilir. Ücretin yarısı personelden yarısıysa mesai çizelgesine onay verenden olacak şekilde cezai ücret uygulaması yapılır. Memurların fazla mesai ücret artışında belirli saat dilimlerin mevcut olmasıyla beraber bu saat dilimlerinin dışına çıkılamaz.

Bir cevap yazın