Akademisyen Maaşları 2018

Akademisyenler üniversitelerde ders veren, alanında çeşitli çalışmalar yapan ve akademik makale gibi çalışmalar yayınlayan kimselere verilen unvanlardır. Kimi isim iş hayatında istediğini bulmadığı için akademisyenlik tercih ediyor. Birçok öğrenci akademisyen maaşları nedeniyle bu mesleğe ilgi duymaktadır. Öte yandan temel bilimler okuyanlardan ise bilim yapmak için akademisyenlik yapan bilim insanları da bulunmaktadır. Bu bakımdan akademisyenler için halk arasında bilim insanı olarak geçen meslek grubu denilebilir. Akademisyen olmak bir araştırma yapmak veya bilim ile ilgilenmek için en uygun meslektir.

Üniversitelerde aynı zamanda ek ders vererek ek ders saat ücretleri de alabilirsiniz. Fakat akademisyenliğe ulaşmak da hayli zor bir süreç. Bunun için öncelikle bir lisans programı tamamlamak gerekiyor tabi ki. Ve bu esnada notlarını yüksek tutması, yabancı dilini ilerletmesi gibi etkenler büyük önem teşkil etmektedir. Daha sonra ALES ve YDS gibi yapılan sınavlardan yeterli puanların alınması gerekmektedir. Öncelikle akademisyenlerin de çeşitli kadroları bulunmaktadır. Henüz yüksek lisans ve doktora yapılırken atanabilen araştırma görevlisi kadrosu akademisyenliğin ilk aşaması sayılabilir.

akademisyen maaşı

Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Alınan ALES puanının yeterli olması durumunda bu puanın yanı sıra not ortalaması ve YDS gibi puanlar belli oranlarda alınarak araştırma görevlisi için bir puan oluşturuluyor. Başvuran kişiler arasından en yüksek puanı alan kimseler kadroya girmeye hak kazanır. Çoğu üniversitede bu puanların yanı sıra belli bir yüzdelik dilim için de üniversite kendi sınav yapabiliyor.

Akademik diğer unvanlara bakıldığında araştırma görevlisi, öğretim üyesi ve okutman gibi unvanların olduğu görülüyor. Öğretim üyesi içerisinde de doçent ve profesör gibi unvanlar bulunabiliyor.

Akademisyen maaşları bu yıl için şu şekilde:

Öğretim Görevlisi, Okutman, Uzman, Çevirici, Eğitim-Öğretim Planlamacısı gibi kadrolar için 4.438 TL ile 4.847 TL arasında değiştiği görülüyor.

Araştırma Görevlisi maaşları ise 4.550 TL ile 4.662 TL arasındadır.

Doktor öğretim üyesi maaşları ise 5.026 TL ile 5.039 TL arası olduğu görülüyor.

Yine tecrübeye göre doçent maaşları 5.233 TL ile 6.203 TL arası olduğu görülüyor.

Profesör maaşları 7.221 TL ile 8.318 TL arasında oluyor.

Bunun yanı sıra idari görevlerde bulunursa da Dekan Yrd., Yüksekokul Müdürü (en az 3 yıllık Prof.) için maaş 8.430 TL

Rektör Yrd., Dekan (en az 3 yıllık Prof.) için 8.536 TL

Rektör için de 9.401 TL

***Bu rakamlar devlet üniversiteleri için geçerlidir.

Bir cevap yazın