Carla Doria – WordPress Haberleri


Bu dizide, WordPress’in ve küresel katkıda bulunanlar ağının insanların hayatlarını nasıl daha iyi hale getirebileceğine dair ilham verici hikayelerden bazılarını paylaşıyoruz. Bu ay, Güney Amerika’dan bir müşteri destek uzmanı olan Carla Doria’yı, WordPress’in kendisi için nasıl yeni bir dünya açtığını ve ona yerel topluluğa yardım etme yeteneği verdiğini anlatıyoruz..

Carla için WordPress ile çalışmak hayatının hayati bir parçası. Bu ona, şehri Cochabamba’daki ilk WordCamp’i ve Bolivya’daki ilk WordCamp’i organize edeceği bir kariyer ve topluluk kazandırdı.

Carla endüstri mühendisliği okudu ve çevre araştırmaları alanında yüksek lisans yaptı.
WordPress ile ilk deneyimi, minder ve yatak örtüsü tasarlayıp satan küçük bir işletmeye başlamaya karar verdiği zamandı. Carla, kiraladığı küçük mağazada otururken, vitrinlerde duran insanların bir şeyler satın almak için adım atacağını umarken, bir web sitesi oluşturması gerektiğine karar verdi.

WordPress ile ilk adımlar

Carla’nın birini işe alacak bütçesi yoktu ama kendi başına bir şeyler öğrenebileceğinden emindi.

“WordPress’i kullanmayı öğrenmek, kod becerisi veya teknik bir arka plan gerektirmez. Maceracı ve oyuncu bir ruha ihtiyacı var.”

carla doria

Her zaman çalışkan olmuştu ve kendi başına bir web sitesi nasıl oluşturulacağını bulmaya karar verdi. Carla, WordPress ile basit bir blog oluşturdu. O zamanlar özel bir alan satın almak için bir bütçesi bile yoktu, bu yüzden ücretsiz bir alt alan kullandı.

“WordPress’i kullanmayı öğrenmek kolaydır. Hiçbir kod becerisi veya teknik bir arka plan gerektirmez. Sadece maceracı ve oyuncu bir ruha ihtiyacı var,” dedi Carla

Kâr yoktu ve herhangi bir gelir esas olarak mağazanın kirasını ödemeye gitti. O sırada, önceki şirketi, profiline uygun bir iş ilanı için onunla temasa geçti. Carla’nın bu gelire ihtiyacı vardı ve mağazayı kapatmaya ve girişimci olmayı unutmaya karar verdi.

Çalışan moduna geri dönen Carla, bir yazılım geliştirme şirketinde teknik yazar olarak yeni işine başladı. Carla, yüksek lisansını İngiltere’de tamamladığı için İngilizce konusunda uzmandı. Bilgisayarlara ve teknolojiye olan yakın ilgisi, karmaşık yazılım jargonunu basit eğitim adımlarına çevirmesini kolaylaştırdı.

Carla teknik yazıya daha fazla ilgi duydukça ve yazma becerilerini geliştirmeye başladı. Bu onu eski yazma hevesiyle yeniden bağladı ve bu ilgiyi bir bloga kanalize etmeye karar verdi.

Derin dalış

Blogunu oluşturmak, WordPress’e ve web siteleri oluşturmaya daha aşina olmasına yardımcı oldu. 2015 yılında Carla, yazmak, düşünceleri, kitap incelemeleri ve aklına gelen her şey hakkında blog yazdı.

Carla, WordPress blogunu kullanarak belirli sorunlara yanıt ararken, destek forumlarını gidilecek yararlı bir yer buldu. Kısa süre sonra diğer insanların sorularını yanıtlamaya da yardımcı olabileceğini fark etti.

Carla hobi olarak forumları kontrol etmeye başladı. İnsanlara yardım edebilmeyi ve bunu yaparken daha fazlasını öğrenebilmeyi seviyordu.

Carla, iş molalarında sosyal medyada gezinmek yerine WordPress forumlarını kontrol etmeye odaklandı. Bu sayede küresel firmalardan birinde bir destek işi öğrendi.

İşin kendisi için yapıldığını hissetti ve insanları WordPress ile web sitelerini oluşturma konusunda desteklemekten heyecan duyuyordu. Rol, hala çalışırken uzaktan çalışma ve seyahat etme imkanı sundu.

Teknik bir yazar olarak üç yıl sonra, kariyeri sıkışmış hissetti. Endüstri mühendisliği ile ilgili herhangi bir işe geri dönmek istemediğinden emindi.

Carla ilk kez seçim sürecinden geçemedi. Ancak, üç uygulama ve HTML ve CSS öğrenme arasında yaklaşık 18 ay geçirdikten sonra, Carla nihayet 2016’da bir destek işi aldı. Bu işle WordPress ana gelir kaynağı oldu.

Yerel bir WordPress topluluğuna liderlik etmek

Carla, iş başındayken dünya çapındaki WordPress toplulukları ve WordCamps hakkında bilgi edindi. Ancak birisi, Carla’nın yaşadığı WordPress topluluğu hakkında soru sorduğunda, ne söyleyeceğini bilemedi. bir topluluk var mıydı?

Yerel bir grubun olmadığını keşfetti ve bir buluşma ayarlamak için neyin gerekli olduğunu araştırdı. Carla bu fikri başkalarıyla tartıştı, ancak organize etmek için uzman bir WordPress geliştiricisinin gerekeceğini düşündüğü için tereddüt etti.

Ancak ilgiyi ölçmeye çalıştıktan sonra Carla, topluluk üyelerini bulmanın tek yolunun bir topluluk başlatmak olduğunu fark etti. 2017 yılında, Cochabamba’da WordPress topluluğu doğdu.

Bloklarla web sitenizi oluşturmaya ilişkin WordPress Cochabamba toplantısında tema önizleme ekranı.
Cochabamba’daki WordPress toplantısı, web sitenizi bloklarla oluşturmayı keşfetti

Grup, muhtemelen diğer topluluklara benzer şekilde iniş çıkışlar yaşadı. Cochabamba büyük bir şehir olmasa da, katılmak isteyen herkes için ücretsiz ve erişilebilir bir yer bulmakta sorun yaşıyorlardı. İnsanlar, WordPress ile engin deneyime sahip kişilerden, deneyimi olmayan ancak öğrenmek isteyen kişilere kadar farklı bilgi düzeyleriyle geldi.

Buluşmalar çevrimiçi hale geldikçe ve Bolivya’daki diğer şehirlerden insanlar katılabildikçe topluluk pandemi sırasında büyüdü. Kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra, üyeler arasında şahsen tanışmak için büyük bir heyecan vardı.

Konuşarak geri vermek

Carla bir ağacın altında kitap okuyor

Topluluk ayrıca Carla’nın topluluk önünde konuşma konusunda yeni bir beceri geliştirmesine yardımcı oldu. WordCamp Mexico’da konuşmacı olmak için başvurdu 2019 ve 2020, WordCamp Guayaquil 2019ve 2020’de WordCamp Kolombiya. Diğer topluluklarla bağlantı kurmaktan ve benzer yollardan geçen insanlarla tanışmaktan zevk alırken kendine güveni arttı. Tahmin ettiği gibi hepsi geliştirici değildi. Onun gibi çoğu, blogcu olarak başladı.

Mavi ve gri harfli ve şapkalı WordCamp Cochabamba logosu

Sonunda, üç yıl sonra Carla, 2021’de ilk WordCamp’ini düzenlemek için başvurdu. Cochabamba. Herhangi bir WordCamp düzenlemeyi ve bu sayede sponsorlarla konuşma ve şirketlerle iletişim kurma ve farklı yeteneklere ve geçmişlere sahip bir grup insana liderlik etme deneyimine sahip olmayı asla hayal etmemişti. Carla, deneyimden çok şey öğrendiğini hissetti.

WordPress sayesinde, Carla keyif aldığı bir iş buldu, uzaktan çalışabildi ve topluluğunda insanların beceri öğrenmesine ve kariyer fırsatları bulmasına yardımcı olacak bir şeyler inşa etmesine yardımcı oldu.

Carla, WordPress sayesinde yapabildikleri için minnettar hissediyor. Dedi ki: “WordPress beni iyi işler bulmaya yönlendirdi. Ayrıca WordPress hakkında bilgi edinmeyi seven bir arkadaş topluluğuna katkıda bulunmamı sağladı.”

Hikayeleri paylaşın

Açık kaynak katkıda bulunanların bu hikayelerini paylaşmaya yardımcı olun ve topluluğu büyütmeye devam edin. Daha fazla WordPress kullanıcısı ile tanışın WordPress serisinin insanları.

Katkıda Bulunanlar

Alison Rothwell’e teşekkürler (@wpfiddlybits), Abha Thakor (@webcommsat), Larissa Murillo (@lmurillom), Meher Bala (@meher), Chloe Bringmann (@cbringmann) ve Surendra Thakor (@sthakor) bu özellik üzerinde çalışmak için ve son zamanlarda diziye yardımcı olan tüm katkıda bulunanlara. Carla Doria’ya da teşekkür ederim (@carlisdm) deneyimlerini paylaştığı için.

Josepha Haden (@chantaboune) ve Topher DeRosia’ya (@topher1kenobe) People of WordPress serisine verdikleri destek için.

HeroPress logosu

Bu WordPress Halkı özelliği, orijinal olarak şu adreste yayınlanan bir makaleden esinlenmiştir: HeroPress.com, Topher DeRosia tarafından oluşturulan bir topluluk girişimi. WordPress topluluğundaki engelleri aşan ve hikayeleri başka türlü duyulmamış olabilecek kişileri vurgular. #KahramanBasınSource link

Bir cevap yazın