Çarşı ve Mahalle Bekçisi Ne Kadar Maaş Alıyor?

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine bağlı olarak çıkan Kanun Hükmünde yer alan Kararname ile Lise ve dengi okullarından mezun olan öğrencilere yeni iş imkanı sunulmuştur. Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak isteyen kişiler bu karardan sonra başvurulara başlamıştır. İlk olarak 7000 kadro İstanbul, Ankara, Hatay, Mersin, Adana, Gaziantep illeri için istihdam edilmiştir. Sonralar diğer şehirlere de kadro ataması yapılacaktır. ‘Çarşı Ve Mahalle Bekçisi Olarak Göreve Başlayanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?’ sorusu sıkça akıllara gelmektedir.

Bekçi Maaşları Ne Kadardır?

Yapılan artışlarla birlikte 11/1 kademesinde görev yapan Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin maaşı 2900 TL miktarındadır. 3 yılı aşkın hizmet görevi yapan 9/1 kademesindeki bekçilerin aldığı maaş miktarı 2950 TL’dir. Maaşların miktarı bekçilerin hizmet yıllarına göre artmaktadır. Bu miktarlar çocuk ve aile yardımı eklenmeden hesaplanmıştır. Maaş değişimleri kişinin görevdeki kademesinin yanı sıra batı veya doğu illerinde görev yaptığı zaman aldığı terör tazminatı sebeplerine de bağlı olmaktadır.

bekçi

Bekçilerin İşe Kabul Gereksinimleri

Çarşı Ve Mahalle Bekçisi Olarak Göreve Başlayanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?’ sorusuyla birlikte Bekçi olmanın gereksinimleri nelerdir konusunda da soru ortaya çıkmaktadır.Çarşı ve Mahalle Bekçisi olmak için belli gereksinimler olmaktadır. Kişinin 30 yaşından gün almamasıyla birlikte herhangi bir sağlık sorunu da bulunmamalıdır. Ceza almayan ve boyu 167 cm’den kısa olmayan kişiler Bekçilik mesleğinde çalışabilmek için başvuruda bulunabilirler. Adaylar sözlü ve yazılı sınavdan geçmelidirler. Sözlü sınavı başarılı bir şekilde geçen adaylar yazılı sınavlarda da 70 puan barajını aşmak zorundadırlar. Bu işlemlerden sonra kabul gören kişiler atamalar yapılarak göreve başlayabilirler.

Bu dönemlerdeki şartlarla işe yeni başlayan bir memur 2900 TL maaş almaktadır. KPSS şartının olmaması ile birlikte Bekçi mesleğinde çalışmak isteyen kişilerin sayısında artış tespit edilmiştir. 12 ile 36 saat arasında gece çalışan Bekçiler, haftada bir günde izin yapabilirler. Üstelik gündüz çalışmaları için de ek ücretlendirme yapıldığı için Bekçilik mesleğine ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

Bir cevap yazın