Cem Garipoğlu Teslim olmuş..

Cem garipoğlu sonunda teslim olmuş. Garip bi olay. Bir ölünün bu kadar araştırılması. Aslında garip değil, en iyisi bu. Ama neden sadece cem araştırılıyor bu kadar da, diğerleri araştırılmıyor ? Birde bu adam suçsuzsa eğer, Salıverilirse, Nasıl iş bulacak? Nasıl çalışacak?  Ne yapıcak merak ediyorum.. Neyse banane ya ne yaparsanız yapın. Ben haberi vereyim.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut’un katil zanlısı C.G’nin Bahçelievler’de avukatı tarafından emniyet güçleriyle kurulan koordinasyon neticesinde teslim edilerek gözaltına alındığını belirterek, ”Bundan sonraki süreç adliye boyutudur. Bağımsız Türk yargısı değerlendirecek ve gerekli kararı verecektir” dedi.
Güler, Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğünde gazetecilere yaptığı açıklamada, zanlının yakalanmasına ilişkin takip kararları, yurt dışına çıkma kararları, kırmızı bülten çıkarma kararları ve gelen çeşitli ihbarların değerlendirmesinin yapıldığını, firari şüphelinin yakalanması için bugüne kadar çok yoğun çalışma yürütüldüğünü bildirdi.
”Firari şüpheli C.G, 17 Eylül tarihinde saat 00.45’te İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gözetim altına alınmıştır. Ailesi tarafından avukatına teslim ettirilmiştir” diyen Güler, ”Tabii ki, burada yapılan sıkı bir takibin, yoğun bir izlemenin, çemberi daraltmanın getirdiği yoğun bir bekleme zorlama süreci de açıkça söz konusudur” şeklinde konuştu.
Güler, bu olayın kamuoyunda ”vahim, hunharca işlenmiş bir cinayet” olarak bütün anne babaları, çocukları, gençleri ve toplumun her kesimini ilgilendiren bir hadise olarak dikkati çektiğini anlatarak, şunları kaydetti:
”Ailesinin yaşadığı acılar, basına değişik şekilde yansıyan tepkiler her zaman kamuoyunun gündeminde yer aldı. Sayın Başbakan başta olmak üzere, bu olayın takibi için çok özel talimatlar verildi. Takibi yapıldı. Sayın İçişleri Bakanımızın, Emniyet Genel Müdürümüzün ve İstanbul Valiliği , İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünün tüm birimleri önemli bir çalışma içinde bulunmuşlardır. Daha önceki İl Emniyet Müdürümüz döneminde yoğun bir çalışma içinde bulundular. Şimdiki Emniyet Müdürümüz Hüseyin Çapkın zamanında da tarafından bu çalışma devam etti ve firari şüpheli gözetim altına alındı. Bundan sonraki süreç adliye boyutudur. Bağımsız Türk yargısı, elde edilen delilleri değerlendirecek ve gerekli kararı verecektir.
CEM GARİPOĞLU’NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ <<TIKLAYIN>>>
Bizim açımızdan firari şüphelinin yakalanmış olması işin önemli bir boyuttur. Şimdi gıyabi tevkifi vicahiye çevrilmek üzere ilgili Cumhuriyet Savcılığına teslim edilecek.”
Zanlının sağlık konusunda şu anda bir sıkıntısı olmadığını ifade eden Güler, C.G’nin kanun gereğince doktor kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edileceğini, bunun zaten bütün şüpheliler için uygulanan bir durum olduğunu bildirdi.
Gazetecilerin, zanlının nerede yakalandığını sormaları üzerine Vali Güler, ”Bahçelievler semtinde avukatı tarafından arkadaşlarımızla kurulan koordinasyon neticesinde teslim edildi ve gözaltına alındı” yanıtını verdi.
CEM GARİPOĞLU’NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ <<TIKLAYIN>>>
Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, ”C.G, yurt dışına çıkmış mı?” sorusu üzerine, bunları değerlendireceklerini söyledi.
”C.G, amcası tarafından mı teslim edildi?” şeklindeki soruya da Vali Güler, ”Bu konu şu anda bizim bilgimizde yok. Sadece avukatı tarafından arkadaşlarımıza teslim edilmiştir” yanıtını verdi.
Vali Güler, gazetecilerin, ”Çemberin daraldığı belirtiliyordu. Bu süreci biraz anlatabilir misiniz?” şeklindeki soruları üzerine de ”Sürecin sizinle paylaşılması gereken bölümleri zaman zaman paylaşıldı. Bütün ayrıntıları söylememiz mümkün değil. Takibin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi, bilgi sızmaması veya sızan haberler neticesinde şüphelinin başka yerlere kaçma imkanının ortadan kaldırılması bakımından da elbette bir gizlilik içinde bu bilgilerin yürütülebilmesi, bilmesi gerekenlere bilmesi gerektiği kadar bilgi verilmesi gibi bir prosedür uygulandı” diye konuştu.
”SÜREÇ, SAĞLIKLI ŞEKİLDE YÜRÜTÜLDÜ”
Burada yetkili cumhuriyet başsavcısı ile de koordineli çalışıldığına dikkati çeken Vali Güler, şunları söyledi:
”Arkadaşlarımız işin adli boyutunu, yetkili savcıların talimatları çerçevesinde yürüttüler. Bu süreç, sağlıklı şekilde yürütüldü. Birçok yerde, yurt içinde ve dışında çeşitli ihbarlar değerlendirildi. Tutuklamalar oldu yakınlarına… Halen bir yakını cezaevindedir. Böyle bir sonuca gidecek olan her yöntem titizlikle yerine getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da geniş bir takibi söz konusu oldu.”
Basın mensuplarının, ”Aileye sık sık çağrıda bulundunuz. Bu açıdan değerlendirebilir misiniz?” şeklindeki sorusu üzerine de Vali Güler, bunun hem hukuki hem de manevi sorumluluğu içeren bir davet olduğunu belirterek, aileye TCK gereğince de manevi sorumluluklarının hatırlatıldığını bildirdi.
CEM GARİPOĞLU’NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ <<TIKLAYIN>>>
Bazıları için hukuki sorumluluğun da hatırlatıldığını belirten Güler, sözlerine şöyle devam etti:
”Elbette ki bu, çemberi daraltan önemli bir konudur. Ama bu konudaki asıl baskı, toplumun duyarlılığıdır. Türk toplumu bu konuda birlik içerisinde bu olaya karşı duyduğu öfkeyi, tepkiyi, şüphelinin bir an önce yakalanması konusunda emniyet teşkilatımızın üzerinde olumlu bir etki mekanizması gelişti. Basının bunda da çok önemli bir etkisi var. Ailesinin bu konuda yaşadığı acıları zaman zaman değişik şekillerde yansıttığını gördük. Bunu, bir babanın duyduğu acı şeklinde değerlendirerek her zaman anlayışla karşıladık. Ailesine de sabır tavsiye etmiştik. Sabrın sonucunda böyle bir neticeye ulaşılmış olması bakımından da bu sabır telkininin yerine ulaştığını söylemek istiyorum.”
AİLEYE TEŞEKKÜR
İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü ve özellikle bu konunun her zaman takipçisi olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, bu sürecin mutlaka, sabır neticesinde sonuçlanacağını arz ettiklerini dile getiren Güler, şunları kaydetti:
”Ailesine de bunu iletmiştik. Böyle bir sonuç alındığı için onların da gösterdiği sabır, tolerans ve özellikle de emniyet teşkilatımızla kurdukları diyalog sonucunda ki, İl Emniyet Müdürü ve teşkilatımızla sürekli koordineli bir şekilde görüşüldü, bu temasın da çok faydası oldu. Kendilerine zaman zaman izleyecekleri yolla ilgili telkinlerde bulunuldu. Bunların da katkısı oldu. Aileye de bize güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bize duydukları güveni de ifade etmişlerdi, bu güvene de arkadaşlarımız layık olduklarını göstermişlerdir.”
Vali Güler, ”Yakalanmamak için herhangi bir estetik operasyon geçirmiş mi?” sorusunu ”Hayır” diye yanıtladı.
Bir gazetecinin, ”Yurt dışına çıkma ihtimali üzerinde de duruldu, ama İstanbul’da yakalandı. Bu, yurt dışına çıkmadığı anlamına gelir mi?” sorusu üzerine de Vali Güler, ”Gelebilir de gelmeyebilir de. Çünkü, bizim yakaladığımız, teslim aldığımız yer İstanbul. Bu konu da arkadaşlarımız tarafından ayrıca incelenecek” dedi.
”DEVLETİN SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEK İÇİN…”
Vali Güler, sözlerini şöyle tamamladı:
”İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Devletin sözünü yerine getirmek için gayretle çalışmışlardır. Olayın meydana geldiği andan itibaren bütün yetkililerimiz, önceki emniyet müdürlerimiz, önceki yetkililerimiz de canla başla firari şüphelinin yakalanması için gayret sarf etmişlerdir. Türk polisinin başarısıdır, tabii bu olayın topluma verebileceği dersler de vardır. Aileler, toplum, yetkililer, güvenlik güçleri, anneler-babalar herkes için alınacak dersler vardır. İnşallah toplumumuzun, gençlerimizin korunması, toplumun daha sağlıklı olması konusunda önemli dersler çıkarabiliriz. Çünkü, gençliğin korunması, Anayasa’da verilmiş devletin önemli bir görevidir. Sağlıklı bir toplum için oldukça önemlidir. Belki bu konudaki önleyici tedbirler, suçun işlenmesini geciktirecek veya suç işlenmesini önleyecek birtakım tedbirleri pekiştirecektir.’
CEM GARİPOĞLU’NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ <<TIKLAYIN>>>
Kaynak: Haber7.Com

“Cem Garipoğlu Teslim olmuş..” için 0 yanıt

Bir cevap yazın