Çocuklar,

En küçük kızım bugün ameliyata giriyor. Bundan dolayı birkaç saat hiçbirşey yapmadan beklemem gerekiyor. Böyle bir durağan ve sitresli bekleme zamanı olunca uzun zamandır yazmadığımı farkettim.
Çocuklarımız; canlarımız, hayatta en mutlu ve mutsuz, en umutlu ve umutsuz, en korku ve heyecan dolu anlarımız. Doğumundan itibaren başlayan inişli çıkışlı bir serüven.

Bilinçsiz ve körü körüne, adını çok sevmek koyduğumuz sanal bir dünya içinde yetiştirmek, yakın gelecekte onları savunmasız, tecrübesiz ve donanımsız bir hale koyacaktır. Bu sebeple içiniz çok acısa bile bunu hissettirmeden, gerekli disiplin, iş yükü ve programa dahil etmeli, onları geleceğe hazırlamak adına geçici heveslere teslim etmemeliyiz.

Hamur yoğurma makinesinin hamura kıyamayıp onu yeterince işlemediğini düşünün, bu una yapılacak en büyük ihanettir. Sonu çöpe atılmak, hayvanlara verilmek, kıymetsiz olmak gibi sonuçlara varacaktır, ve bunun adını “çok sevdiği için kıyamamak” koymak kelimenin tam anlamıyla “Çapsızlık – ahmaklık” olacaktır. Burada aslında kıyılamayan çocuk değil, kişinin kendi nefsidir. Baba veya anne kendi nefsine kıyamadığı, kendi canını acıtamadığı, kendi dik duruşunu koruyamadığı için, çocuk adına iyi olacak disiplini sağlayamamaktadır. Bunun adını çocuğa kıyamamak koymak ise kendi yetersizliğini gizlemekten başka birsey değildir.

Düşünün ki tüm uzmanlar tarafından ameliyata girmesi gerektiği söylenen çocuğu hastaneye götürmeyip, ben ona kıyamam, bıçak altına yatıramam, ameliyat ettiremem demek başka nasıl izah edilebilir. Çocuğa sorsan oda bıçak altına yatmak istemeyecektir. Ve bir süre kendisini ameliyat masasından kurtaran kişi çocuk için “UCUZ KAHRAMAN” olacaktır. Fakat çocuk belirli bir yaşa geldiğinde artık geç kalındığını, bu ameliyatın zamanında yapılması gerektiğini öğrendiğinde o UCUZ KAHRAMAN kişi, çocuğun gözünde aslında kendisinin katili olmuş olacaktır.

Kendinde böyle istedin desenizde, ben çocuktum, nereden bilebilirdim, benim büyüğüm sizdiniz, doğruyu yanlışı ayırt edemezdim, siz beni yönlendirmeli, gerekirse zorla yaptırmalıydınız demeyecek mi.

Evlilikler iki ortaklı şirket gibidir, bir karar vermek gerektiğinde ortaklardan birisi, olsun, diğeri olmasın derse, personel şirketin çıkarına olacak fikri değil kendi işine hangisi geliyorsa o tarafı destekler. Baba veya anne den herhangi birisi, bilinçli veya bilinçsiz ucuz kahramanlığa soyunmuş ise vay o ailenin, vay o çocuğun haline.

Örneğin yat yavrum daha erken, daha yaşın küçük, daha gençsin diyen anne ile, kalk ve hemen işinin başına koyul, çalış ve kendini yetiştir diyen bir baba hayal edin. Çocuğun gözünde anne (ucuz) kahraman, baba ise zalim ve kalpsiz olmaz mı. Tam tersini de düşünebilirsiniz. Bu sefer roller değişir. Kısaca içimiz kan ağlasada, çocuklarımızı bıçak altına teslim ederiz, etmemiz gerekir.

Çocuk bunu şimdi değil ama ileride bilir. Belki biz öldükten sonra kadar ileride. Dünyayı kalbimiz kırık terk ettikten sonraya varacak kadar ileride. Ve belki hiç bilmez. Zaten yaşadığınız acıya birde kendisi tuz biber eker, yüzü size hiç gülmez, fakat gerçek bir ebeveyn için böyle olacaksa bile farketmez.

Evlatlarını vatana feda edebilen ebeveynleri anlayamayan hainler gibi, onları hayata hazırlamak adına kendinden vazgeçen ataları anlamayan, veya anlamak işine gelmeyen çakma kahramanlar her zaman olacaktır. Allah evlatlarımızı böyle çakma kahramanların sevgi ve şefkat veya özgürlük ambalajlı şerlerinden korusun. Allah cümlemizin evlatlarına feraset ve hikmet nasip etsin. Allah şifa bekleyen herkesin karşısına, şifayı bulacak sebepler çıkarsın.

Bu vesileyle, çocuklarımın eğitiminde ve yetişmesinde, bu vatana ve dolayısı ile ümmete feda oluşlarında her anlamda yanımda duran, ardımı tutan eşim Haticem’e teşekkür ederim, iyi ki varsın…

Bir cevap yazın