Dışişleri Bakanlığı Memur Alımı

12 Ekim 2017 tarihinde başlayan Dışişleri Bakanlığı personel alımları devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı, memur ihtiyacını karşılamak adına alım başvurularını değerlendiriyor olmasıyla beraber alıma yönelik olarak tüm detayları yapılan ilan başvurusunda detaylarıyla açıkladı. Bakanlığın resmi internet sitesinde ve aynı zamanda de TC Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden paylaşılan ilanda, meslek memuru alımının yapılacağı belirtildi. En az 30 kişinin alınacağının açıklanmasıyla beraber, alım için şartlar da açıklandı.

6004 sayılı Dışişleri Bakanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun çerçevesi içerisinde temsil görevini yerine getiren Meslek Memurları, diplomatik kariyer memurlarıdır.

Dışişleri Bakanlığı Meslek Memuru Alımı Sınavları Ne Zaman?

Dışişleri Bakanlığı alım gerçekleştireceği aday meslek memurları için adaylar hem yazılı hem de sözlü olarak sınavlara tabi tutulacaklar. Sınavların ilk adımı olan yazılı sınav 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılacak. Sınava katılmaya hak kazanan fakat sınava katılım göstermeyen adayların başvuruları değerlendirilmeyecek.

Sınava başvuru yapabilmek için TC Vatandaşı olmak, 35 yaşını doldurmamış olmak, YÖK tarafından diplomaların onaylanmış olması, 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim veren fakültelerin; sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans ve tarih bölümlerinden mezun olma şartı bulunuyor.

Yabancı Dil Sınavı’ndan 2015, 2016 veya 2017 yıllarında en az 85 puan alınmış olması da şartlar arasında yer alıyor.

12 Ekim’de başlayan aday başvuruları 31 Ekim 2017 saat 18.00’de sona erecek. Adaylar başvuru işlemlerini https://sinav.mfa.gov.tr/ adresinde yapabilme olanağına sahipler.

 

 

Bir cevap yazın