Dmoz Site Ekleme

Merhabalar,
Son zamanlarda çoğalan blog siteleri ve bu kategori altında gördüğüm sorunların çoğu blog ile ilgili olmaya başladı o yüzden sizlere bu konuda birkaç ipucu vererek daha hızlı listelenmeniz veya listelenmemenizin nedenlerinden bahsedeceğim.
Öncelikle bahsetmek istediğim konu şu;
Sitelerimiz blog olduğundan resim, müzik, hikâye ve video gibi birçok paylaşımı çekinmeden ziyaretçilerimize sunuyoruz ve yanlış yapıyoruz ki bilindiği üzre yönergelerde telif hakları ihlâli kesinlikle yasak. Bu konudan ötürü sitemizi baştan sona bir kontrol etmeliyiz.
İkinci sorun ise alıntı yazılar insanlar kendi blog sitelerinde bile farklı sitelerden kopyala yapıştır yazılar yapabiliyor, bazıları alıntı yaparak ve bunu belirterek o konudaki yorumlarını ekliyor bunlar doğal şeyler. Fakat kendi blogunda bile alıntı yazılar yayınlayarak alexa-hit-adsense gibi yöntemleri kullanmaya çalışanlar oluyor. Sonrada gelip alexa bu pr bu hit bu neden dmoz da değilim deniyor. Bunları bile bile çirkeflik yapma çabasında olan insanlar zaten hem kendi kendilerini biliyor bizde açıkcası pek umursamıyoruz.
Sondan bir önceki önemli konu doğru kategori, doğru başlık, doğru açıklama;
Bu konuda da ufak bir açıklama yaparak sizlere pozitif etkenlerden bahsedeceğim.
Kişisel siteler Dmoz’da bölümsel olarak 3’e ayrılmıştır bunları şöyle listeliyoruz;
Anonim Siteler
Konuya Özel
Web Günlükleri
Anonim Siteler nedir?
Bazı sitelerde kişinin gerçek adı yerine takma ismi yer almaktadır (örnek: “Adanalı’nın Yeri”), eğer gerçek ismi sitede bulunamazsa bu takma isim kullanılabilir ve site “Anonim Siteler” bölümüne eklenir. Bkz: DMOZ Açıklama
Kişisel Sayfalar nedir?
Kişisel Siteler bölümü alfabetik bir rehberdir ve bu yüzden site ekleme kurallarına uymayan hiçbir site listelenmeyecektir. Bkz: DMOZ Açıklama
Web Günlükleri nedir?
Şahsınıza ait web sitenizde günlük yaşam, fikirleriniz, düşünceleriniz gibi yazılara yer verdiğiniz siteler.
Adresimizi nasıl öneriyoruz?
Bu kısmı hemen herkes biliyor zaten ufak bir özet yazacağım, sitemizi önerirken title keywords gibi meta taglarından değil de sitemizin amacından faydalanacağız.
Başlık: Site adı
Açıklama: Site amacı
Başlık konusunda dikkat etmemiz gereken husus, “Soyadınız, Adınız” şeklinde önermeniz gerektiğidir. Bir örneğimizle yazımızı sonlandıralım.
www.isimsoyisim.com site adresimiz
Başlık: Soyisim, İsim
Açıklama: Yazarın günlük haberler üzerine yorumlarını ve hikâyeleri yer alan web günlüğü.
www.entelizm.com site adresimiz
Başlık: Entelizm
Açıklama: Entel yaşam üzerine bilgiler, resim galerileri ve yazarın yorumları bulunuyor.
Ve sonuna geldik, umuyorum aklınızdaki soru işaretlerine veya takıldığınız yerlere değinebilmişimdir. Artık bloglar ile ilgili neden eklenemiyorum başlıklarını azaltabiliriz. Herkese iyi çalışmalar, iyi bloglar dilerim.
Alıntıdır. R10.Net – Zahit

Bir cevap yazın