Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzman Yardımcılığı ve Özlük Hakları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzmanı mesleğinde çalışan bireyler yetiştirmek maksadıyla, birbirinden farklı öğrenim bölümlerinden mezun olan adayların içerisinden giriş sınavı yardımı ile “Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzman Yardımcılığı” alanına adaylardan başarılı olanlar istihdam edilmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzman Yardımcılığına Giriş

Uzman yardımcıları mesleğe özel olarak hazırlanmak olan yarışma sınavı ile alınmaktadır. Yarışma sınavı iki aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar yazılı ve sözlü aşamasıdır. Eğer isterseniz sadece sözlü olarak da yarışma sınavını girebilirsiniz.

Yarışma sınavları kadro sayısı ve ihtiyaç durumu göz önünde bulundurularak, KPSS`den alınan sonuçlara göre, sınav ilanında belirtilmiş olan taban puan esas alınarak yapılmaktadır.

Uzman Yardımcılığı Dönemi

Yarışma sınavını başarılı bir şekilde tamamlama işleminden sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzman Yardımcılığı mesleğine atanan kişiler, minimum üç sene bu unvanda görev yapmaktadır. Uzman yardımcıları, uzmanlığın gerektirmekte olduğu beceri, bilgi ve etik değerleri kazanma amacı ile verilecek görevlerden başka aynı zamanda eğitimlere de tabi tutulmaktadırlar.

Uzman yardımcısı, tezinin yetersiz olması durumunda, altı aydan çok olmamak şartı ile verilmiş olan zaman içerisinde yeni bir tez oluşturmak ya da aynı tezi yeniden düzenlemek zorundadırlar. Tezlerini verilen zaman içerisinde sunmayan ya da ikinci kez de yetersiz sunan uzman yardımcısı, durumuna uygun olarak memur unvanlı kadrolara atanmaktadır.

Özlük Hakları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzman Yardımcılarının aylık olarak kazandıkları maaşları, tazminat ve aynı zamanda ücret göstergesine göre değişiklik göstermektedir.

9`cu derecenin 1`ci kademsinde yer alan, fakat hiçbir hizmeti bulunmayan bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz biri “Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzman Yardımcısı” 2018 senesinin ikinci yarısında (buraya yabancı dil tazminatı ve BES kesintisi dahil olmamaktadır) aylık kesin kazanç olarak 4.359 TL ücret alabilmektedir.

Diğer bir özellik ise 1`inci derece Enerji ve Tabii Kaynaklar Uzmanı kadrosu için 2000 makam tazminatı ve 3600 ek gösterge ile beraber 8000 görev tazminat göstergesi belirlenmiştir.

Bir cevap yazın