Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapistler her kası ve işlevini bilirler. Hedefe yönelik egzersizlerle hareketin gelişimini destekler ve ağrı konusunda rahatlama terapilerine katkıda bulunurlar. Yardımcı olarak topları, çubukları, halkaları kullanırlar ve masajın yanı sıra hareket, solunum, elektrik, hidro ve termal terapi uygularlar. Fizyoterapistler, yeni yürümeye başlayan çocuklarla, engelli ve yaşlılarla birlikte çalışırlar, kaza ile ilgili olarak sorun yaşamış bireylere postoperatif bakım yaparlar. Ayrıca, sağlıklı insanlara stres hasarını önlemede de yardımcı olurlar.

Fizyoterapistler ağırlıklı olarak hastaneler, klinikler, engelliler ve yaşlılar için uygulamalar yapan tesislerde, aynı zamanda sağlık kurumlarında, spor kulüplerinde ve büyük şirketlerin mesleki tıbbi departmanlarında çalışabilirler. Bu nedenle, sağlık reformu gibi herhangi bir yasal değişikliğin, fizyoterapist mesleği üzerinde özellikle güçlü bir etkisi vardır. Fizyoterapist güncel maaş bilgisi konusunda 2900 liradan başlayan rakamları görebileceğimizi ifade edebiliriz. Fizyoterapi korunan bir meslektir, yani devlet tarafından onaylanmış bir uzmanlık alanıdır. Meslek erbabı olabilmek için 4 senelik lisans “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” bölümünü başarı ile bitirmek gerekir.

Fizyoterapist Kimdir?
Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapistler Ne Yapar?

  • Problem Çözme

Fizyoterapistler bilgi ve becerilerini bireysel ihtiyaçları olan bireyleri tanımlamak ve tedavi etmek için birleştirir. Örneğin, nöromüsküler (beyin ve sinir sistemi), kas-iskelet (yumuşak dokular, eklem ve kemik), kardiyovasküler ve solunum sistemi (kalp, akciğerler ve ilişkili fizyolojisi) tedavisinde bir bütün halinde çalışırlar. Her konuda anatomik bilgiye de sahip olmaları sayesinde problemleri ilk olarak tanımlayabilirler.

Fizyoterapistler, çoğunlukla, diğer sağlık veya sosyal bakım profesyonelleri ile birlikte bir ekibin üyesi olarak ya da özerk olarak çalışırlar. Serbest meslek sahibi olabilir ve yalnız çalışabilirler. Bunun yanı sıra kliniklerde de istihdam halinde çalıştırılabilirler. Fizyoterapi pratiği, hem hasta merkezli bakımda, hem çözüm odaklı bir yaklaşıma katkıda bulunan ve destekleyen bir meslektir.

  • Sağlığın Teşvik Edilmesi

Fizyoterapistler sadece sorunları çözmek için değil, ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek için oradadırlar. Her insan kendi yaşam tarzına ve gerçekleştirdikleri faaliyetlere bağlı olarak bedenlerinin farklı yerlerde kullanırlar. Ve bu da vücutları için zorlama demektir. Vücudunun bu taleplere nasıl cevap verdiği, genel fiziksel durumu da dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönetilmektedir. Sorunlar da aynı şekilde ardından gelecektir. İşte bu sorunları daha oluşmadan tespit edip, yok edebilmek de fizyoterapist görevleri arasındadır.

 

Bir cevap yazın