Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcılığı ve Ücretleri

Gümrük ve ticaret denetmen yardımcılığı ve ücretleri herkes tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır, çeşitli öğrenim dallarından mezun olan kişiler giriş sınavı yardımı ile “Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcısı” işinde çalışabilmektedir.

Gümrük ve ticaret bakanlığında yer alan ürünlerin güvenliğinin sağlanması, Bakanlıkça belirlenmiş olan il ya da illerde denetim görevini yapmak, gereken tüm raporları doğru bir şekilde hazırlayarak ilgili yerlere sunmak bu alana dahildir. Bundan başka denetim süresi boyunca gereken bilgi ve evrakları düzenli bir şekilde hazırlayarak müdürlüğe takdim etmek gibi çeşitli görevleri de Gümrük ve ticaret denetmen yardımcıları yapmaktadır.

Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcılığı
Gümrük ve Ticaret Denetmen Yardımcılığı

Gümrük ve Ticaret Denetmenliği Ücretlendirme İşlemi Nasıl?

Gümrük ve ticaret denetmen yardımcılığı alanında çalışan kişilerin maaşları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ayarlanmaktadır. 9 uncu derecenin 1`ci kademesinde yer alan ve hizmeti bulunmayan, çocuksuz ya da bekar bir “Gümrük ve ticaret denetmen yardımcısı” aylık tahmini olarak 3.222 TL ücret alabilecektir. Burada yazılan tutara Yabancı Dil Tazminatı dahil olmamaktadır.

Denetmen yardımcıları mesleğe özel olarak ayarlanmış olan yarışma sınavının sonuçları ile bu ala girebilmektedir. Denetmen yardımcılığı mesleğine giriş sınavı KPSS sonuçları doğrultusunda Bakanlık tarafından yapılacak olan sözlü ve yazılı sınavdan oluşmaktadır.

Önceden hazırlanmış olan giriş sınavını kazandıktan sonra Denetmen Yardımcısı kadrosuna atanan kişiler, her bir memurun almış olduğu aday memurluk eğitimini almak zorundadırlar.

Denetmen Yardımcısı Hangi Eğitimleri Alır?

Denetmen yardımcısı olarak çalışacak olan kişiler, kadroda yer aldıkları süre boyunca denetmenliğin gerektirmiş olduğu bilgi, beceri ve etik değerleri öğrenmek için mesleki temel eğitim alırlar. Bu süreç sırasında Bakanlığın görev alanı ile ilgili olan mevzuat ve bu mevzuat prosedürünün uygulanmasına bağlı olan konular ve çeşitli becerilerin edinmesi, inceleme ve araştırma, rapor yazma tekniği ve bilimsel çalışma alışkanlıkları oluşturulur. Denetmen yardımcıları olmak isteyen kişilerin mesleki eğitim zamanı başarılı olabilmesi için mesleki eğitim ile ilgili olan genel sınavdan 100 puan üzerinden minimum 70 puan almak zorunluğu bulunmaktadır. Meslek temel eğitim süreci boyunca çalışmayan ve başarısız olan kişiler denetmen yardımcısı unvanını kaybetmektedir.

 

Bir cevap yazın