Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcılığı

Gümrük Ve Ticaret Uzman Yardımcılığı Ve Özlük Hakları konusunda merak edilen çok fazla detay bulunmaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda görev yapan uzman kişilerin mesleğe girişleri, görev ve yetki sıralamaları, özlük hakları ve kariyer seçenekleri incelenmesi gereken konular arasındadır.

Gümrük Ve Ticaret Uzman Yardımcılığı Mesleğine Giriş Nasıl Olur?

Kurumun gerçekleştirdiği son alım 2014 senesinde gerçekleşmiştir. Bu yılda 60 kişi gümrük, 60 kişi de ticaret uzman yardımcısı olacak şekilde 120 kişi mesleğe kabul edilmiştir. Her bir bölüme özel puan türleri belirlenmiştir. Ancak sıralamaya dahil edilecek aday sayısının 5 katı olacak şekilde 600 kişi için karışık olarak belirlenmiştir. Benzeri bir alım söz konusu olacağı zaman yine alan bazlı puan türleri kullanılarak mesleğe kabul beklemek mümkündür. Bunun yanı sıra ilgili kurumlardan resmi açıklama gelmediği için alımın tek tek olarak bölüm bazlı mı yoksa karışık sıralamalı olacağı da belirsizliğini korumaktadır. Sonradan yapılan değişiklikte mesleğe giriş zamanı Yabancı Dil Sınavı puanı istenmesi ile ilgili olarak C seviyesi YDS puanı istenmesi hükmü de yönetmeliğe eklenmiştir. Mesleğe girişte farklı etaplar adayları beklemektedir. Yazılı Sınav, Uzman Yardımcılığı Dönemi, Tez Aşaması, Yeterlik Sınavı ve Uzmanlığa Atanma etapları başarılı bir şekilde geçildiği zaman aday yeni iş yerine sahip olacaktır. Gümrük Ve Ticaret Uzman Yardımcılığı hakkında söylenmesi gereken pek çok şey vardır. Adaylar 2 farklı alanda çalışacak şekilde işe alınmaktadır: Gümrük Uzmanlığı ve Ticaret Uzmanlığı. Kişiler adaylığa hangi alandan girmişlerse o alana göre de görevlendirmeleri yapılmaktadır.

Gümrük Ve Ticaret Uzman Yardımcılığı Özlük Hakları Ve Kariyer İmkanı

Uzmanlar Gümrük ve Ticaret Bakanlık Merkezlerinde görev yapmaktadırlar. 3600 Ek gösterge sonucunda kişiler Ankara Bakanlığında çalışmaktadırlar. Son yıllarda yapılan artışlarla birlikte 2018 yılı için Uzman maaşları 4530 TL civarlarında olmaktadır.

Özellikle Gümrük alanında çalışan Uzmanlar yabancı dil konusunda kendilerini geliştirdikleri zaman yurt içi yurt dışı kariyer imkanlarına sahip olurlar. Kişiler kendilerini geliştirirse, kariyer basamaklarını hızla tırmanarak hizmetlerini devam ettirebilirler.

Bir cevap yazın