Kalıcı Saç Düzleştirme

Kalıcı Saç Düzleştirme
Saçlar, farklı farklı yapıya sahiptir. Bu değişik yapı, genetik özelliklerden kaynaklanmaktadır. Irksal olarak da farklılıklar görülmektedir. Brezilya’da genellikle kıvırcık saç, Japonya’da ise düz saçların görünmesi de yine genetikle ilgilidir.
Kıvırcık, dalgalı ve düz saç yapıları arasında en çok düz saçların kullanımı rahattır ve kadınların %80 kadarı düz saçlı olmayı tercih etmektedir. Kıvırcık saç, kullanımı en zor saç tipi olması nedeniyle, genellikle bu saça sahip kadınlar düzleştirme yollarına başvurmaktadır.
Kuaförlerin pek yaygın olmadığı zamanlarda, saçlar ütü ile düzleştirilmekteydi. Yanmaması için bir tül örtü yardımı ile yapılırdı. Günümüzde de hala yapılmaktadır. Kuaförler de yapılan düz fönler de kıvırcık saçı düzleştirmektedir. Özellikle fönün saça uzun süre uygulanması nedeniyle, saçın kolay yağlanmasına sebep olmaktadır.
Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan saç düzleştiricileri de evde kolayca düz saçlara kavuşmanın bir yoludur. Ancak tüm bu yöntemler 2 ya da 3 gün dayanmaktadır.
Kalıcı saç düzleştirme yolu, kozmetik ürünlerle yapılan Brezilya Fönüdür. Brezilya fönü, içinde keratin bulunan bir karışımdan oluşur. Saça boya uygulaması gibi sürülür. Bu yöntemin en önemli noktası, karışımdan sonra yapılan, yüksek ısıda saç düzleştirici uygulamasıdır.
Keratinin temel unsur olduğu Brezilya fönünde, kalıcılığı sağlayan, karışımın içinde bulunan diğer maddeler olsa da, düzleştiricinin etkisi hepsinden fazladır. Bu nedenle düzleştirici uygulaması, saç yıkanmamak koşulu ile 3 gün boyunca tekrarlanmalıdır. Brezilya fönü ile düz saçın kalıcılığı 3-6 ay sağlanabilmektedir. Her sabah saatlerce fön ve düzleştirici makineleri ile saçların yıpranması engellenebilmektedir.

Bir cevap yazın