Kaymakam Adaylığı ve Maaşları

Kaymakamlık, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olan öğrencilerin belki de en çok çalışmak istedikleri mesleklerin başında gelmektedir. Kaymakamlık Adayları Ve Maaşları konusu bu meslekte çalışmak isteyen kişilerin merak dairesinde yer almaktadır.

Kaymakamlık Nedir?

Mülki idare amirliğinin en üst seviyesi kaymakamlık olmaktadır. Kaymakamlıklar ilçelerde bulunmaktadır. Bu mesleğin kökeni çok eskiye dayanır. Osmanlı devletinde kaymakamların diğer adı da kaymakam paşa olmaktaydı. Eski zamanlardaki sadrazamlar, görev yerinin değiştirilmesi zamanı onlara vekalet eden kişilere kaymakam denilmekteydi.

Kaymakamların Görevleri

Kaymakam, Türkiye Cumhuriyeti’nin idari teşkilatında herhangi bir ilçenin genel yönetiminden sorumlu olan kişidir. Aynı zamanda ilçede bulunan en yetkili kamu görevlisi de kaymakamdır. Bu kişiler bulundukları ilçedeki yönetimi aracısız şekilde temsil ederler.

Kaymakam Adayı Olmanın Şartları Nelerdir?

Kaymakam adayı omak isteyen kişiler siyasal bilgiler, iktisat, hukuk gibi devletle ilgili fakültelerden mezun olmalıdırlar. Aynı zamanda bu fakülteler ile bağlantılı YÖK tarafından onay verilen yurtdışındaki fakültelerde en az 4 yıl eğitim alarak mezun olmaları zorunludur. Adaylık sınavının gerçekleştiği senenin ilk ayı olan ocakta 35 yaşını doldurmayan kişiler bu sınava girebilirler. Örnek verecek olursak, kişi 2018 yılı içerisinde Kaymakamlık sınavına gireceği zaman 1 ocak 1983 yılından daha önce doğmaması gerekli olacaktır.

Kaymakam olmak için adaylar yazılı sınav vermek zorundadırlar. Bu sınavda genelde istenilen şeyler herhangi bir konuda metin yazması veya adayın karşısına koyulan problemlerin çözülmesine yönelik içerikler olur. Yazılı sınavda minimum 20 soru olacak şekilde genel yetenek ve genel kültür bilgileri test edilmektedir.

Kaymakam Maaşları Ne Kadardır?

Kaymakamlık Adayları Ve Maaşları konusu, bu meslekte çalışmak için can atan kişilerin kafalarına takılmaktadır. Kaymakamlığa yeni başlayan 9.derece ve 1.kademe seviyesinde görev yapan çalışanın alacağı maaş miktarı 4.000 TL civarlarında olmaktadır. Adayın kaymakamlık seviyesine ulaştığı zaman, yani 7.derece ve 1.kademedeki kişinin maaşı da 5.000 Türk Lirasına yükselmektedir. Söylenilen bu rakamların içerisinde görev tazminatı dahil edilmemektedir. Aynı zamanda diğer ek gelirler geldiği zaman da maaşın tutarı belli bir oranda yükselmektedir.

Bir cevap yazın