Kitap Patoloğu ve Özlük Hakları

Kitap Patoloğu Mesleğinin Tanımı Nedir?

Arşiv ve kütüphane gibi yerlerde muhafaza olunan, zaman içerisinde bazı nedenlerden dolayı dağılmış, çeşitli kirlenmiş ve yırtılmış olan belgeleri restorasyona tabi tutan şahıstır. Kitap patoloğu ve özlük hakları mesleğinde çalışmak için lisanslı eğitim seviyesi gerekmektedir.

Kitap patoloğu olan kişi işletmenin genele çalışma prensiplerine uygun bir şekilde ekipman ve araçları kullanmalıdır. Bu meslekte çalışan kişilerin temel görevleri arasında bunlar yer almaktadır:

1.) Eserin hasar nedenlerini öğrenmek ve uygulanması gereken yenileme yöntemlerini önceden belirlemek,

2.) Evrakın almış olduğu hasara göre cilt ve metin kısımlarının ayrılması,

3.) Kağıdın yüzey kısmının kir ve tozlardan temizlenmesi,

4.) Eserin asitlik derecesini belirlemek ve eğer asidik ise asitten temizleme işlemini yapmak,

5.) Yıpranmış olan kağıtların üzerine sağlamlaştırıcı polimerlerin uygulanması,

6.) Eserin içerisinde bulunan yırtıkların onarılması,

7.) Eseri saf su yardımı ile nemlendirmek ve preslemek,

8.) Eserin cilt temizliğini yapmak,

Özlük Hakları

Kütüphane ve arşivlerde görevli olarak çalışan bu meslek grubu, devlet memurları kanunun 657 sayılı maddesine bağlı memurlardandır. Teknik hizmetler kategorisine dahil olan Kitap Patoloğu ve Özlük Hakları görev yaptığı kütüphane ya da arşivlerde kırılmış ve kirlenmiş olan birbirinden kıymetli olan belgeleri, eserleri, kitapları, yeniden canlandırırlar. Görev yaptıkları kurum üzerinden eskimiş olan evrak ve kitaplar vasıtası ile inceleme yaparlar. Bu mesleğin daha çok hizmet verdiği kurumlar Turizm ve Kültür Bakanlıklarıdır. Meslekte ilerleme olanaklarının yardımı ile bulunmuş oldukları kurumların düzenlemiş olduğu yükselme sınavlarına girebilirler. Bu meslek sahipleri Teknik Hizmetler sınıfına tanınan birkaç haktan mahrum kalmaktadır. 1 Derecede uygulanmakta olan bazı imkanlar bu mesleği yapan memurlara uygulanamamaktadır.

Kitap Patoloğu Mesleğinde Çalışan Kişiler Ne Kadar Maaş Alır?

9/1 derecinde görev yapmakta olan, hiçbir çocuğu olmayan ve bekar olan bireyler kitap patoloğu olarak çalışarak aylık net olarak 2.412 TL ücret karşılığında çalışmasını sürdürmektedir. 1/4 derecesinde görev yapan bireyler de ise 25 senelik bir memurun 2872 maaşı bulunmaktadır. Bu rakamlar her yıl değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bir cevap yazın