Leo Gopal – WordPress Haberleri


Bu dizide, WordPress’in ve küresel katkıda bulunanlar ağının insanların hayatlarını nasıl daha iyi hale getirebileceğine dair ilham verici hikayelerden bazılarını paylaşıyoruz. Bu ay, WordPress topluluğunun verebileceği teşvik ve öğrenme desteği konusunda bir arka uç Geliştirici ve Müşteri Destek temsilcisi olan Güney Afrika’dan Leo Gopal’ı sunuyoruz.

Arkasında mavi bir gökyüzü olan siyah gömlekli Leo Gopal'ın portresi.

Bir ifade kanalı olarak yazmak

Merak, yazma ve dayanıklılık, Leo’nun hikayesinde tekrar eden temalardır ve WordPress yolculuğuyla eşlenmiştir.

Lise, Leo için zor bir dönemdi, çünkü sadece yakın arkadaşları veya ailesiyle birlikteyken azalan bir konuşma bozukluğu vardı.

Bir ifade yolu olarak bir günlük yazmaya başladı ve her kelimenin onun için sorunsuz geldiğini gördü.

Her şey WordPress 1.2 ‘Mingus’ ile başladı

2004’te Leo, günlük tutmayı, bloglarına yorum yapanlarla yapabileceği ‘konuşmalar’ ile birleştirmenin bir yolu olarak blog yazmanın keyfini keşfetti. Blogların potansiyeli ve gücü, hayatının geri kalanında bir etki olacaktır.

Leo bir göletin önünde oturdu.

Leo’nun kendine olan güveni kendini yazılı olarak ifade ederek arttıkça, kekemeliğinin ‘artık onun üzerinde güç sahibi olmayacağına’ kararlıydı. 2005 yılında blog okuyucularının teşviki ile yaz tatilini odasında kekemeliğini azaltmak için çalışarak geçirdi. WordPress, blog okuyucularıyla bağlantı kurmasını ve yaratıcılığını ve düşüncelerini ifade etmesini sağlayacak bir araç olacaktır.

WordPress’i Kendiniz Yapmak

Lisede, Leo derslerinden biri olarak programlamayı seçmişti. 2008 yılında okuldaki öğrenciler için WordPress kullanarak ilk web sitesini kurdu. Bu, WordPress’in ve açık kaynağın gerçek değerini ilk kez görüyordu.

Sonraki yıllarda, ‘WordPress’i Kişiselleştirme’ ve ‘WordPress’i Kendiniz Yapma’ hakkında bilgi aramak için giderek daha fazla zaman harcadı.

Leo meşgul olmak istedi ve okulu bitirir bitirmez bulabildiği her giriş seviyesi web ile ilgili işe başvurdu. WordPress’e odaklanan Pazarlama ekibi için web yöneticisi rolü için bir şirket tarafından işe alındı.

Bulabildiği faydalı belgeler ve yardımcı yerel WordPress Topluluğu aracılığıyla bir WordPress geliştiricisi olarak becerilerini geliştirmeye devam etti. Bu onun geçimini sağlamasına ve ailesine destek olmasına yardımcı oldu.

Topluluktaki başkalarına yardım ederek kendinize yardım etme

2015’te Leo, tam zamanlı olarak Güney Afrika’nın Cape Town kentine taşındı ve bir web geliştirme ajansında geliştirici olarak başladı ve sonunda Geliştirme Başkanlığına geçti ve küçük bir ekibi yönetti.

Temel olarak arkasındaki topluluk nedeniyle WordPress’i geliştirme için ana platformu olarak seçti.

WordPress’i nasıl kendinize ait hale getireceğinize dair bu aramalar olmasaydı, hayatım çok daha farklı olabilirdi.

Leo Gopal

Leo, web sektöründe çalışmanın üstesinden gelmesi gereken bir engel olduğunu hissetti. Kendi kendini yetiştirmiş bir ‘gerçek geliştirici’ gibi hissetmiyordu. Ancak topluluk aracılığıyla, kendi kendini yetiştirmiş birçok geliştirici olduğunu ve yalnız olmadığını fark etti.

Gelişim yolunun yanı sıra, Leo bir zihinsel sağlık yolculuğuyla karşı karşıya kaldı. Depresyondan muzdaripti ve toplumun bunu kabul ettiğini ve anladığını gördü.

WordCamp Cape Town 2016’da seyircilerin önünde durdu ve bir konuşma yaptı: “WordPress Topluluğu, Ruh Sağlığı ve Siz”. Bu konuşmanın ardından, zihinsel sağlık sorunları hakkında bu kadar açık konuştuğu için kendisine teşekkür eden birçok katılımcı tarafından karşılandı.

Leo, 2016'da WordCamp Cape Town'da podyumda konuşuyor
Leo bir WordCamp’te konuşuyor Cape Town, 2016

Leo’ya daha önce manik depresyon olarak bilinen bipolar teşhisi kondu. 2017’de düşük bir döneme girdi ve devam etmek için mücadele etti. WordPress’te toplulukta destek ve anlayış buldu.

Depresyonla ilgili deneyimleri hakkında açıkça yazdı ve ruh sağlığı ve genel refah konularının özgürce ve yargısız bir şekilde tartışılabileceği bir girişim başlattı.

Başkalarına yardım ederek, her gün kendine yardım ettiğini söyledi.

WordPress’e katkıda bulunmak

Leo, 2016 ve 2017 WordCamp Cape Town, WordPress Meetup Cape Town 2015 – 2016 ve WordPress Durban 2017 – 2020 için Güney Afrika’da Ortak Organizatör olarak topluluğa katkıda bulunmuştur. Ayrıca bir dizi WordCamp’te konuşmuştur.

Leo’nun bu olaylar aracılığıyla tanıştığı insanlarla bağlantılarını sürdürmesinin, Covid salgını sırasında zihinsel sağlığına büyük bir yardım olduğunu hissetti.

Çekirdek ve eklentilere katkıda bulundu ve WordPress ve topluluğunun katkıda bulunmayı son derece kolaylaştırdığına inanıyor.

Katkıda bulunmaya başlamanın maliyeti son derece düşüktür – şimdi başlayın”.

Leo Gopal

2021’de WordPress.org kitaplığına kalıp oluşturma ve ekleme yeteneği ortaya çıktığında, Leo bunu neredeyse hemen kullandı ve bir harekete geçirici mesaj kutusu hem müşterileri hem de topluluk tarafından kullanılabilir. Birkaç karmaşık model daha yayınlamayı planlıyor.

Evet yapabiliriz.

Leo’nun mantrası “Yapabilirim!”

2019'da bir WordCamp Cape Town'da konuşan Leo
Leo bir WordCamp’te konuşuyor Cape Town, 2019

Kekemeliğin üstesinden gelmek, yoksulluğun üstesinden gelmek, acilen kendi kendini eğitmek, elektrik kesintilerinin “yük atma” olan ve gelişmekte olan dünyadaki en düşük internet hızlarından birine sahip bir ülkede büyümek ve zihinsel sağlığı güçlendirmek kolay işler değil. Ve yine de, yapabileceğini biliyor.

Başarı için ‘doğru’ koşullara sahip olmadığınızı asla düşünmeyin. Devam edin, mükemmellik üzerinde ilerleyin – sen yapabilir

Leo Gopal

Leo’nun belirttiği gibi, WordPress topluluğu internetin yalnızca bir yüzdesine güç sağlamaz; o da güçlendirir.

Hikayeleri paylaşın

Açık kaynak katkıda bulunanların bu hikayelerini paylaşmaya yardımcı olun ve topluluğu büyütmeye devam edin. Daha fazla WordPress kullanıcısı ile tanışın WordPress serisinin insanları.

Katkıda Bulunanlar

Nalini Thakor’a teşekkürler (@nalininonstopnewsuk), Larissa Murillo (@lmurillom), Meher Bala (@meher), Abha Thakor (@webcommsat), Chloe Bringmann (@cbringmann) bu özellik üzerinde çalışmak için ve bu son birkaç ayda belirli alanlarda ve dizide yardımcı olan tüm katkıda bulunanlara. Leo Gopal’a da teşekkür ederim (@Leogopal) deneyimlerini paylaştığı için.

Josepha Haden’e teşekkürler (@chanthaboune) ve Topher DeRosia (@topher1kenobe) People of WordPress serisinin desteği için.

HeroPress logosu

Bu WordPress Halkı özelliği, orijinal olarak şu adreste yayınlanan bir makaleden esinlenmiştir: HeroPress.com, Topher DeRosia tarafından oluşturulan bir topluluk girişimi. WordPress topluluğundaki engelleri aşan ve hikayeleri başka türlü duyulmamış olabilecek kişileri vurgular. #KahramanBasın



Source link

Bir cevap yazın