Microsoft, Chrome eklentilerini Edge'ye uyarlamayı kolaylaştırdı

Microsoft tarafından geliştirilen ve Internet Explorer’ın mirasını devam ettirmesi için Windows 10 işletim sistemine dahil edilen Edge tarayıcısı, yavaş yavaş eklenti desteğini geliştirmeye devam ediyor. Halihazırda AdBlock, AdBlock Plus, LastPass, Amazon Assistant, Office Online, Pin It Button, ve Evernote Web Clipper gibi popüler eklentilere sahip olan Edge, bu hızına rağmen Google Chrome’un bayağı bir gerisinde. Hal böyle olunca bu süreci hızlandırmak adına kolları sıvayan Microsoft, Chrome için geliştirilen eklentileri Edge’ye uyarlama sürecini kolaylaştıran yeni bir yazılım üretmeyi başardı.
Windows 10’un 14291 numaralı önizleme sürümüne kadar Edge’nin eklenti desteğini deneyimleme fırsatı bulan kullanıcılar, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Windows 10’un yıllık güncellemesiyle birlikte kararlı sürüme de kavuşmuş oldular.
Windows Store’da yer alan “Microsoft Edge Extension Toolkit” (Eklenti geliştirme aracı)  isimli bu uygulamayı indiren herkes, Chrome için geliştirilen eklentileri Edge’ye uyarlama fırsatını elde edebilecek. Tabii bunun için kodlama bilgisi ve her iki tarayıcının API desteğini öğrenmek mutlaka faydalı olacaktır.
Chrome eklentilerinin içinde bulunan JSON dosyasını Edge’ye uyarlayan bu minik araç henüz emekleme aşamasında. Ancak ilk etapta yapılan denemelerde gayet başarılı sonuçlar verdiğini söylemek mümkün.
Eğer siz de şansınızı deneyip beğendiğiniz bir Chrome eklentisini Edge’yle uyumlu hale getirmek istiyorsanız, bu adrese giderek Windows mağazasından ilgili uygulamayı indirebilirsiniz. Bunun için öncelikle CRX uzantılı Chrome eklentisini bilgisayarınıza indirmeniz gerektiğini de unutmayın.

Bir cevap yazın