Namazı Seviyor musunuz?

Kendi kendimize şöyle bir düşünüp soralım ve samimi olarak cevap verelim; Bir Müslüman olarak namazı sevebiliyor muyuz? Her zaman için namazı seven bir insan mıyız? Namaz vakti gelse, ezan okunsa, namaz kılsam, canım namaz kılmak istiyor diyor muyuz hiç?
Midemizin açlık hissettiği ve bir şeyler yemek istediği gibi günün belirli vakitlerinde namazın açlığını hissedip namaz kılma arzusu geliyor mu içimizden? Karnımız iyice acıktığı zaman yanımızdakilerin konuştuklarını anlamaz duruma gelerek aklımızı yemeğe taktığımız gibi, namaza olan açlığımızdan dolayı da aynı durum meydana geliyor mu, kafamızı namaza taktığımız oluyor mu?
Bazen canımız bir şey istediğinden dolayı belirli bir öğün olmadığı halde mutfağa girip bir şeyler atıştırdığımız gibi, farz olan vakitlerin dışında gönlümüz namaz kılmak istiyor mu, durup dururken iki rekât namaz kıldığımız oluyor mu? Sözü uzatmadan söyleyelim; Allah Teala ile beraber olmayı arzu ediyor muyuz?
Ezan sesi bizde nasıl bir etki yapıyor, ezanı duyduğumuzda çok müthiş bir müjdeli haber almışçasına gözlerimizin ışığı parıldıyor mu? Ezanın sözlerini tahlil ettiğimiz oluyor mu, tekbirler, tevhidler ve şehadetler kulağımıza ulaştığında ruhumuzun derinliklerine kadar ulaşıyor mu?
Biraz sonra Allah Teala ile beraber olacağım, rabbimin huzuruna varıp samimi bir şekilde kendimi Ona arz edeceğim. Onun kelamını Ona okuyacağım ve O da beni dinleyecek. Her taraftan üzerime çullanan ve içerisinde boğulduğum atmosferden kurtulacağım, beni boğmaya çalışan şu karanlıktan sıyrılacağım, hepsini arkama atacağım, beni yaratanın huzuruna varacağım, Onunla yüz yüze geliyor gibi olacağım, Ona halimi arz edeceğim. Şu anda ne kadar mutluyum, ne güzel…
Evet, bu ve benzeri duygu ve düşünceler geçiyor mu içimizden? Samimi olarak cevap verelim.
Sonra bu düşüncelerimiz bir bir gerçekleşiyor mu? Yani Allah Tealanın huzuruna vardığımızda Onunla gerçekten sağlıklı bir bağlantı kurabiliyor, beraber olabiliyor muyuz? Bunun en önemli belirtisi olarak da Onunla olan bu beraberliğimizi uzatmak istiyor ve uzatıyor muyuz? Kıyamımızı, kıraatimizi, rükûmuzu, secdemizi ve son oturuşumuz, yani her bir rüknü kendi içersinde uzatıyor muyuz? Evet, sırf Allah Teala ile beraberliğimizden dolayı uzatabiliyor muyuz rükünlerimizi, yani namazımızı???

“Namazı Seviyor musunuz?” için bir cevap

  1. namaz yeni kılmaya başladım her secdem de allaha yakınlaşıyorum.ama bazen ruhum,kalbim öyle sıkılıyorki ölüm denen o gerçek beni bitiriyor.ellerim diyorum çrüyecek , gözlerim diyorum , saçlarım izim kalmayacak.ruhum olacak.her namaz vaktinde allahın adı dilimde duamda.açlıkdan çok namazı düşünür oldum.belkide beni namaza iten ölüm korkusu bilmiyorm…sadece korkuyorum toprak aytında çürümek,ölümün soğuk heceleri beni mahvediyor.bazen yaşamın anlamını kaybediyorum zihnimde.sana bir sorum olacak ölüm den sonra ki yaşamda bizi ne bekliyor. yani öldükten sonra hesap gününde ya sonra ne olacak zihnimiz , düşüncelerimiz , ailemiz sevdiklerimizi unutucak kimseyi tanımaayacak mıyız.? ölüm denen o gerçek nedir sence. sen korkuyormusun ölmekten. adını sevdiklerini unutmaktan . diriliş varmı gercekten tekrar yaşam varmı yoksa sadece ölmek için mi yaşıyoruz.biz öldükten sonra baska insanlar mı yaşayacak , baska insanlar iste. neden peki, biz yasırouz suan ama ölücez. sonra belki baskaları onlarda ölecek bu böyle mi olacak, yaşayanlar ve yaşamış mefta olmuş insanlar sorular sorular açıkcası korkuyorum.amacım allahıma kulluk etmek cennet kapısından geçmik. aama ben diye bişey kalmayınca ben ailemi annemi babamı tanımayacaksam. yanlız olacaksam yada ruhumla beraber öleceksem.bilmiyorum iste …

Bir cevap yazın