Odyolog Ne İş Yapar?

İşitme ile ilgili karşılaşılan herhangi bir sorunda odyoloji anabilim dalının gereklerini kavrayarak bu gerekler doğrultusunda hastaların işitme sorununu çözümleyen kişilere odyolog denir. Odyolog, odyoloji hakkında öğrendiği bilgileri işitme sorunundan muzdarip olan kişilerle de paylaşmakla yükümlüdür.

Odyologlar işitme sorunu gibi kulak ve işitme yollarında karşılaşılan herhangi bir sorunun tedavi sürecini takip ederler. Tedavinin teşhisini koyma, tedavi süreci boyunca hastanın durumunu takip etme ve buna benzer işlemler yapma konuları da odyologların çalışma alanı içine girmektedir.

odyolog

Odyologların Çalışma Alanları Nelerdir?

Odyologlar, işitme ile ilgili genel konuların pek çoğunda rol oynar. Bu meslek sahiplerinin aktif şekilde çalıştığı alanlar:

-İşitme rehabilitasyonu,

-Kulak burun boğaz bölümü,

-Psikolog,

-Fizyoterapist,

-Özel eğitim uzmanları,

-İşitme kayıp ve problemlerinin incelenmesi ve

-İşitmenin nörolojik ve fiziksel açıdan problemlerini incelemek şeklinde sıralanabilir.

Odyologlar Ne Kadar Maaş Alır?

İşitme problemleri ile ilgili hasta sorunlarını bulan, işitme sorunlarıyla ilgili hastalıkları tedavi eden ve tedavi sürecinde hastanın işitsel açıdan durumunu inceleyen odyologların maaşları tecrübesine ve çalıştığı kuruma göre değişiklik gösterebilir.

Odyolog maaşlarının değişmesinin ilk nedeni kişilerin çalıştıkları kurumlardır. Devlet ve özel sektör olarak sınıflandırılan kurumlarda devlette bir odyolog olan odyoloji mezunu 3000 ile 4000 TL arasında bir maaş alır. Özel sektörde ise yeni başlayan bir odyologun maaşı 3000 ile 5000 arasında değişir ve ortalama 4000 TL olur. Özel sektörde maaşlar ortalama 15.000 TL’ye kadar artabilmektedir.

Odyolog maaşlarını etkileyen bir diğer husus da kişinin bu konuda ne kadar tecrübeli olduğudur. Bir yıl görev yapan kişiler ile yirmi yıldır çalışan kişiler bir değildir. Bu tecrübe hesaba katılarak maaşlarda fiyat değişikliği görülebilir. Yeni bir odyologun maaşı 3000 TL iken on yıl çalışmış ve tecrübe kazanmış bir odyologun maaşı yaklaşık 15.000 TL olabilir.

Odyoloji mezunu olan her odyolog, kendisini alanında geliştirdikçe maaşına belli başlı zamlar almaya devam edecektir. Bu nedenle de odyolog maaşları bazı noktalarda çok ciddi rakamlara gelebilmektedir. Ülkemizde geç keşfedilen bu mesleğin hem özel sektörde hem de devlet kurumlarında iş alımı vardır.

 

Bir cevap yazın