Ohal Bitince Ne Olacak?

Ohal bitince ne olacak? Bu soru dünden bu yana en merak edilen konu.
Bildiğiniz gibi ülkemizin 81 ilinde 20.07.2016 Tarihinde MGK’dan çıkan karar ile OHAL ilan edildi.
Peki, Ohal nedir?
Olağanüstü hâl (OHAL) , olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmasını gerektiren doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ağır ekonomik bunalım, kamu düzenini ciddi biçimde bozan yaygın şiddet olayları gibi durumlar. Olağanüstü hâl rejimi yönetim makamlarının yetkisinin genişlemesi sonucunu yaratır. Belirli yaş aralıklarındaki vatandaşlar için çalışma yükümlülüğü, gerektiğinde para ve mal yükümlülüğü konulabilir. Olağanüstü hâl önlemlerinin ortak ve en tartışmalı yönleri ise yaygınlaştırılması ve genellikle bunlara karşı yargı yolunun kapalı olmasıdır.
Ohalden korkmalımıyız?
Ohal durumunu kimin ilan ettiğine bağlı olarak korkmamız yada korkmamamız gereken durumdur. Sn. Cumhurbaşkanımız dün bunu açıkladı “OHal, sıkı yönetim değildir!” dedi.
Peki ohal bitince ne olacak? ne düzelecek yada ne bozulacak?
Bu kısmı şahsi fikirlerim olarak yazacağım. Ohal bitince paralel yapıdan tutuklananlar ve tutuklanacak olanlar yargılanacak, idam yasasını çıkartabilirsek idam edilecekler.(yasanın çıkması ümidiyle..) yoksa içeri atacaklar. Peki paralel yapı bitecek mi? hayır bitmeyecek maalesef. öyle büyün ağ kurulmuş ki, izliyorsunuz yada duyuyorsunuz zaten. Ohal bitince OLABİLDİĞİNCE temiz bir ülke bizimle olacak. Bozulacak olan birşey pek görünmüyor, bozulan bozuldu zaten. Ne bozuldu? Bir çok üke Türkiye’ye giriş çıkış yapmaktan yada iş yapmaktan korkmaya başlamıştır maalesef.

Bir cevap yazın