Osmanlı Hanımlarının Güzellik Sırları

Osmanlı Hanımlarının Güzellik Sırları

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile hayat koşuşturmaları artıyor ve vücudumuz daha fazla yoruluyor. Bizler de bu yorgunluk belirtilerini üzerimizden atmak için sanayileşmiş ortamda makineler tarafından üretilen uzun vadede cilde zararlı ve doğallıktan uzak ürünler kullanıyoruz. Aslında evde yapılabilecek birçok ürün ile doğallığı yakalamak mümkünken ya üşengeçlikten ya da olmayan zamandan dolayı bunları erteliyoruz. Aslında göz ardı ettiğimiz bir şey var. Geçmişteki hanımların da tarih boyunca olduğu gibi süslü ve bakımlı olduklarıdır. Bu kadar teknolojiye de sahip olmayan devirde bu hanımlar kendi kendilerine keşfettikleri güzellik sırları ile hem güzel, bakımlı hem de sağlıklı kalabilmeyi başarmışlar. Tabi geçmiş deyince aklımıza ilk gelen güzellikleri ve her konuda çare olarak bitkilerden yararlanmayı bilmiş Osmanlı hanımları oluyor

Peki, nedir bu Osmanlı hanımlarının güzellik sırları? Öncellikle bakmamız gereken kültür taşlarımız ve geçmişten gelen alışkanlıklarımız. Osmanlı zamanlarında yapılan tüm saraylarda önemli bir yer ayrılan mekân hamamlardı.

Hamam yoğun buhar ve temizliği nedeniyle gözenekleri açık cildin hava almasına neden olur yani uzun lafın kısası doğal bir Peeling sonucu çıkarır. Derinlemesine temizlenen ciltlerine ise koruma amaçlı birçok yağ sürerlerdi bu da hem hoş bir koku yayılmasına hem de cildin beslenerek yumuşacık olmasına neden oluyordu. Bunun dışında şimdiki zararlı bir çok ürünün aksine tek kullandıkları temizleme maddesi sabun idi.

Bir cevap yazın