Podolog Kimdir?

Podolog özel eğitimli ayak bakımı sağlayıcısıdır. 2 yıllık önlisans bölümünden mezun olduktan sonra bu alanda çalışmaya başlayan sağlık teknikerleridir. Bir podolog hastalara yürüme analizi de dahil olmak üzere kapsamlı olarak ayak bakımı sağlayabilir. Ek ayak bakım hizmetleri, hem cilt hem de tırnak bakımı konularını içermektedir. Bir podolog, ileri ayak ve tırnak patolojisi, biyomekanik, alt ekstremitelerin lenfatik sorunları, diyabetik mellitus ve enfeksiyon kontrolü hakkında bilgi sahibidir. Podolog tarafından ele alınan, ancak bunlarla sınırlı olmayan yaygın problemler ve koşullar onychomycosis, tineapedis, tutulum ve batık ayak tırnakları, heloma ve diyabetik mellitustur.

Dünya çapında, birçok ülkede podiatrist terimi, alt ekstremitenin, özellikle ayağın tedavisinde uzmanlaşmış, müttefik sağlık profesyonellerine atıfta bulunmaktadır. Bu ülkelerdeki ayak hastalıkları uzmanları, ayak patolojisinin tanı ve tedavisinde uzmanlardır, ancak cerrahi yolla müdahale etme yetkisine sahip değillerdir. Bazı durumlarda bu uygulayıcılar daha fazla uzmanlaşacak ve daha ileri eğitimin ardından rekonstrüktif ayak ve ayak bileği ameliyatı yapacaklardır. Ancak ülkemizde ameliyat yapma yetkisi sadece tıp doktorlarına aittir.

Podologların görevleri arasında, artrit ve yumuşak doku ve kas patolojileri gibi nörolojik ve dolaşım hastalıkları gibi kemik ve eklem hastalıklarından kaynaklanan durumları ele almak vardır. Podologlar, deri ve tırnak bozuklukları, nasır ve batık ayak tırnaklarını da içeren alt ekstremiteyi etkileyen komplikasyonları teşhis ve tedavi edebilirler. Ayak yaralanmaları ve spor ya da diğer aktivitelerle kazanılan enfeksiyonlar da podologlar tarafından teşhis ve tedavi edilir. Ülkemizdeki podolog maaşları düzenine baktığımız zaman ise başlangıçta 3600 lira gibi bir miktar alabilmektedirler.

Çalışma Alanları

Diyabetik Ayak Bakımı: Hastanın ayakları antibakteriyel sabun ve ılık su ile nazikçe temizlenir ve kurutulur. Tırnakları dikkatlice düzeltmek ve şekillendirmek gerekir. Hafif bir manikür tedavisi de uygulanabilir. Tırnakları kırpmamak ya da geri itmemek için daha fazla özen gösterilmelidir.

Kalınlaşmış Ayak Tırnakları (Mycotic; Mantar): Hastanın ayakları yine ılık su ve sabun yardımıyla temizlenmelidir. Dikkatlice tırnaklar törpülenmeli ve yumuşatılmalıdır. Mikotik yapıda olan tırnak altları da bakterilerden arındırılmalıdır.

Kronik Venöz Yetmezlik: Hastanın ayakları hafifçe antibakteriyel sabun yardımıyla temizlenmelidir. Ardından yumuşatmak için hafif bir manikür tedavi uygulanmalıdır. Tırnakların kesilmemesi veya itilmemesine özen gösterilmelidir. Ayak parmaklarının arasındaki boşluklardan kaçınarak ayakların üstüne ve altına nemlendirici bir losyon sürülmelidir.

 

Bir cevap yazın