Rasat

Google earth dan umarım iyi olur. Türkler yavaş yavaş yapamayacağımız yok bizim diye her konuda birşeyler üretmeye başladı. Umarım yaptık diye kesip atmayız, en iyisini yaparız.
http://rasat.uzay.tubitak.gov.tr/blog/?p=382
Türkiye’nin ilk milli yer gözlem uydusu RASAT, gönderdiği bin 200 görüntüyle Türkiye’nin 2 boyutlu haritasını oluşturuyor. Sırada 3 boyutlu dünya haritası…
7 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan Türkiye’nin ilk milli uydusu RASAT, uzaydaki görevinin birinci yılını tamamladı. Dünyanın her yerinden görüntü alabilen ve ilk yılında birçok noktadan fotoğraf göndermeye başlayan RASAT, Türkiye’nin 2 boyutlu haritasını oluşturmaya başladı.
TÜBİTAK Uzay Enstitüsü tarafından yerli kaynaklar kullanılarak tasarlanıp üretilen RASAT, 1 yıldır uzayda görev yapıyor. Dünyanın istenilen bir bölgesinin 7.5 metre çözünürlükte fotoğrafını alabilen RASAT, çektiği görüntüleri enstitünün ODTÜ yerleşkes i n d e kurulu binasındaki yer istasyonuna iletiyor. İki boyutlu Türkiye haritasında son aşamaya gelen RASAT, bin 200 uydu görüntüsü ile bu yılsonunda haritayı tamamlayacak. TÜBİTAK UZAY, yılsonundan itibaren tüm Türkiye’nin iki boyutlu görüntülerini ihtiyacı olan kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşacak. Enstitü bu alanda Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla işbirliği protokolleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.
RASAT, 2 boyutlu harita çalışmalarının ardından gelecek yıl da Türkiye’nin görüntülerinden oluşan 3 boyutlu arazi modellerini kullanıma açacak. Yerli yazılım platformunda geliştirilecek web tabanlı arayüz ile kullanıcılar çekilen görüntüleri anında görebilecek, güncel görüntü siparişlerini verebilecek ve istedikleri görüntüleri de indirebilecek. Böylece Türkiye’nin, RASAT’la uydu teknolojilerinde, özellikle diğer ülkelerle ilgili veri toplama konusundaki dışa bağımlılığı en aza inecek. “Rasat Earth” böylelikle dünya devi Google’a rakip olacak.
Bugüne kadar arazi modeli oluşturulabilmesi amacıyla uçaklar yardımıyla sadece yurtiçi görüntüleri alınabilirken, RASAT ile istenilen herhangi bir yerin görüntüsüne ulaşılıyor. Türkiye, RASAT sayesinde dünyada istenilen yerin 3 boyutlu arazi modelini çıkarabilme yeteneğine de sahip oluyor.
Kaynak

Bir cevap yazın