RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcılığı ve Ücretleri

RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcılığı konusuna gelmeden önce RTÜK ne iş yapar bunu inceleyelim. RTÜK televizyon ve radyo yayınlarını incelemektedir. İnceleme sırasında yayınların ahlaki kurallara, yayıncılık ilkesine ve kamu düzenine uygun olup olmadığına karar verir ve eğer herhangi bir kuralın ihlali zamanı ceza kesilir. Ayrıca RTÜK reklam kuralları ve yayıncılık lisansı konusunda da kuralların ihlal olunması durumunu denetlemektedir. Kurallardan birinin ihlali zamanı para cezası uygulamak ve yayıncılık lisansının kaldırılması gibi yetkileri de bulunmaktadır.

RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcısı sözlü olarak düzenlenmekte olan giriş sınavı sonucunda mesleğe atanabilmektedir. Sınava girmek isteyen kişilerin kurum tarafından belirlenmiş olan dillerden en az birini ve ÖSYM tarafından düzenlenen YDS`den asgari (D) düzeyine sahip olması gereklidir.

Uzman yardımcıları görev aldıkları birimlerde, birim amiri ve üst kurul uzmanlarının gözetimi altında çalışırlar.

RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadardır?

RTÜK Üst Kurul Uzman Yardımcılığı mesleğinde çalışma sürdüren kişiler aylık olarak 4100 TL maaş almaktadır. Uzman yardımcılığı süreci 3 yıl devam eder ve bu zamanın sonunda tez yazılır. Uzman yardımcılığı zamanı rapor yazdırdıktan sonra yaptırım isteme durumu sadece çalıştıkları uzman ile birlikte mümkündür. Tek olarak yaptırım talebinde bulunmak mümkün değildir. RTÜK uzmanlığı özel sektör imkanına da sahip olan bir meslek dalıdır. Kurum içerisinde çok uzun süreli bir çalışma gerçekleştiren kişiler bir süre sonra çalışma prensiplerini anlamaya başlar. Çalışma prensiplerini anlayan uzmanlar biraz zaman geçtikten sonra medya kuruluşlarından beraber çalışma teklifleri de alabilmektedir. RTÜK uzman yardımcılığına giriş zamanı d düzeyde bir yabancı dil uzmanlığı geçişte ise c seviyesinde bir yabancı dil koşulları bulunmaktadır.

Radyo televizyon üst kurulu siyasi partileri belirlemiş oldukları adayların arasından TBMM tarafından seçilmektedir. RTÜK bu yanı ile diğer üst kurullardan kendi farkını belli etmektedir. RTÜK günümüzde sadece Bilkent`de yer alan binasından çalışmasını sürdürmektedir ve şu an için İstanbul ya da başka bir ile taşınması durumu söz konusu değildir.

Bir cevap yazın