Siyah Google

Şimdi Nury nin gelip kafamıı bipmesi eyübün sitesindeki yazıyıı sitene yaz demesi sonucunda bu yazııyıı yazmak zorunda kalııyorum.. güncel olsun diyede saçmalamak zorunda kalııyorum tabiki. eyüp saolsun güncel güncel yazmıışş bende onu çalayıım bari 🙂 hadi bismillah
Size şimdi Nury kardeşimin projelerinden birini tanıtıcam. Projenin ismi “Siyah Google” kısaca googleyi siyaha çevirmiş bu fırlama kardeşim çok güzel arama sonuçları veriyor.
Ama şimdi diyeceksiniz ki ne gerek vardı böyle birşeye Google yetmiyormu. Yetiyor tabi ama bakın neden siyah Google ye gerek varmış öğrenelim 😛
Neden Siyah Google ?
Tamamı beyaz olan bir ekran yaklaşık olarak 74 watt elektrik tüketiyor, tamamı siyah bir ekran ise yaklaşık olarak 59 watt.
Google, günde yaklaşık olarak 200 milyon hit alıyor. her kullanıcı için ortalama 10 saniye arama sü resi denirse, google, günde 550.000 saat gÖrüntüleniyor. eğer sayfa siyah olsaydı toplamda 15 watt’lı k bir kazancımız olacaktı. Bu da dünya çapında 8.3 megawatt/saat’lik bir enerji kazanımı demekti ya da yılda 3000 megawatt/saat enerji.. ve sadece birkaç ufak kod değişikliği sayesinde, Hem cebinizi hem de gelecek nesillere daha temiz bir dü nya bırakmış oluruz.
AnaSayfa’niz Yapın!

Bir cevap yazın