Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Ve Özlük Hakları

Sosyal Güvenlik Kurumu Uzman Yardımcıları mesleğinde çalışmak isteyen kişiler için KPSS gereksinimi mevcuttur. Başvuru için İİBF/ SBF mezunları p114, Hukuk Mezunları p103 ve İstatistik Mezunları p102 puan türleri ile 70 ve üzeri puan toplayarak başvurabilmektedirler. Adaylar yazılı sınavdan geçmezler. Sözlü şekilde 4 kat aday ile sınav yapılmaktadır.Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Ve Özlük Hakları bu akabinde değişmektedir.

Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Nedir?

Bu kişilerin görev yeri Merkez Teşkilatı’dır. Uzman Yardımcılığı mesleğindeki kişiler taşra yapılandırmasına dahil olmamaktadırlar. Ankara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında çalışma imkanına sahip kişiler ilk önce Uzman Yardımcısı Adayı olarak çalışmalıdırlar. Çalıştıkları bir senenin sonucunda Asaletleri Tasdik olunduğu taktirde, Çalışma Uzman Yardımcısına yükseltilirler. Uzman Yardımcılığına atanan kişiler, üç yıldan az olmayacak şekilde çalışmak ve istihdam edildikleri bilimlerde belirlenen konular hakkında uzmanlık tezi hazırlamak zorundadırlar. Eğer hazırlanan tez jüriler tarafından kabul görürse, adaylar yeterlilik sınavına girişe hak kazanırlar. Bu süre içerisinde eğer tez hazırlanmassa veya jüriler tarafından geçerli not almassa, kişiler yeni bir tez hazırlamaları için 6 ay ek süreye sahip olurlar. Yeterlik sınavında başarılı olan kişilerin uzman kadrolarına atanabilmeleri, dil yeterliği bakımından denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği olan belge için yeterlik sınavından başlayarak iki yıl içinde sahip olmalarına bağlıdır.

Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Mesleğindeki Özlük Hakları

Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Ve Özlük Hakları merak edilen konulardandır. Merkez Uzmanlığına yardımcı olarak işe başlayan bir kişi 3700 TL civarlarında maaşla temin edilmektedir. Bu kişiler 8.derecede 850 TL ek gösterge almaktadırlar. 1.dereceye çıkıldığı zaman bu miktar 3600 TL ye yükselmektedir. Bu meslekte çalışan kişilerin emekli maaşı ve ikramiyesi ciddi miktarlarda kayıp olmadan gerçekleşmektedir.

Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı mesleğindeki kişiler sürekli şekilde Ankara’daki Merkez Teşkilatında çalışarak işleyişe daha kolay hakim olabilirler. Bu sayede kendinizi geliştirerek kurumun stratejik alanlarında yer alabilirsiniz. Kurumun yurtdışı imkanları da bulunmaktadır. Uzman kişiler eğitim, seminer gibi gerekçelerle Yurtdışına seyahate gönderilebilirler.

Bir cevap yazın