yetmez mi astığımız suratımızı?


Herşeyin başı sağlık. Sağlığın başı da psikoloji diyebiliriz. ben yoruldum psikiyatri, psikolog gezmeye. gerçekten çoğunun boş konuştuğu bir gerçek. boş olmayanlar da aynı şeyleri söylüyor zaten. yine belki aynı şeylerden bahsedeceğiz ama insan psikolojisi bunada odaklı. anlatım şekli çok önemli. belki birine yardımcı olur ümidiyle Selçuk abimin yazısını paylaşıyorum;
Güne güzel başlamak herkesin istediği bir şey. Ama bazen elinizde olmadan gün ters bir şekilde başlıyor. Hiç aklınızda yokken karşınıza çıkan bir arabadaki sürücü önünüze aniden aracını kırıp sizin hızla fren yapmanıza neden oluyor. Veya işyerinizde haftalardır beklediğiniz raporları göndermesi gerekenler göndermemek için ellerinden geleni yapıyor. Eve gittiğinizde çocuğunuz bir türlü istediklerinizi yapmıyor mu ? Siz en bahtsız insansınız öyle değil mi?
Oysa nasıl başlarsan öyle gidersin tabiri tamamen bir uydurmacadan başkası değil. Güne güzel başlamanızla, aynı gün işlerinizin yolunda gitmemesinin doğrudan bir bağı olduğunu sanmıyorum. Olsa olsa beyninizde olumsuzluklara karşı yenilme eğilimi olabilir. Yani bir çok olumsuz yaşantıdan sonra zihnin kendi olumsuzluğunu oluşturması ve koşullanması. Daha sonra karşılaştığı her durumu buna bağlaması ve kendisine sorulan sorularla ilgili negatif cevaplara yönelmesi.
Hiç güne gülümseyerek başladığınız ve aklınızdan kötü düşüncelerin ve şüphelerin geçmediği bir sabaha uyandınız mı? O gün işleriniz ne kadar da güzel gidiyor değil mi? Tıpkı sihirli bir el adeta güzel başlayan işi devam ettirmek adına var gücüyle çalışıyor. Baktığınız her şeyin olumlu tarafından bakmak istiyorsunuz. Eleştirmiyor, kızmıyor, saldırmıyor, büyüklenmiyor, havalanmıyorsunuz. En azından bu duygulardan bir veya birkaç tanesi içinizden geçse de hemen kendinizi toparlayıp böyle yapmamalıyım deyip kenara geçiyorsunuz. Aşıksanız, yeni bir işiniz varsa, çocuğunuz olduysa kendinizi hatırlayın. Ne kadar da sabırlı ve pozitifsiniz değil mi ?
Hayatınızın tüm anında pozitif olmanızı beklemiyorum. Ama hayatınızın tamamında pozitif olmaya çalışmanızı beklemenin ne si yanlış ? Tartışıp kavga edenle, ortalığı yatıştıran insan bir mi ? Veya çevresine gülen ve somurtan insan bir mi ? Gülümseyerek bugüne kadar kaç kapı açtınız ? Ya somurtarak kapattığınız kapıların sayısını biliyor musunuz ?
İnsan gülümseyerek vücudunun seratomin salgılamasına yardımcı olabilir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ya da yüzünüzü asıp hastalıktan kırılan inatçı bir keçi olabilirsiniz. Gülümsemeye kendinizi zorlayın. Güleceğiniz bir konu olmasa da, sahte de yapsanız gülümseyin. Beyninizi kandırın! Beyin sizin gülümsediğinizi düşünüp seratomini salgılayacaktır.
Kendinize bir iyilik yapın..Gülümseyin!

Psik.Dan.Selçuk Arıcı
Training&HR Manager
selcukarici@gmail.com
twitter.com/selcukarici

“yetmez mi astığımız suratımızı?” için 0 yanıt

Bir cevap yazın