Zabıt Katibi Maaşları

Adliyelerde ve yüksek mahkemelerde bilgisayara veri girişi yapan memurlara verilen isim Zabıt katibi olarak bilinir. Zabıt Katipleri adliyelerde hakimin kararlarını bilgisayar ortamına aktarır. Bu yüzden bu görevi yürüten kişilerin klavye yazım hızlarının yüksek olması gerekmektedir. Klavye sınavından yüksek puanlar elde eden, daktilo ve klavye vuruşlarının dakika bazında yüksek olan kişiler bu görevi yürütmek için işe alınırlar.

Zabıt Katibi Nedir?

Zabıt katipleri günümüzde genel olarak adliyelerde yoğun olarak çalışırlar. Meslek kolay olarak nitelense de zaman zaman adliyede hiyerarşinin içinde bir takım sıkıntılar yaşandığı da söylenmektedir. Zira zabıt katipleri hiyerarşinin en altında yer alan memurlar olarak bilinir, bu yüzden zorlu bir çalışma ortamı oluşabilmektedir. Zabıt katibi olan kişiler gün içinde evrakları dijital ortama aktarır. Zabıt katiplerinin adliyelerde karar yazmaları için klavye hızlarının yüksek olması gerekmektedir. Hızlı klavye kullanımı yapan zabıt katiplerine bu yüzden adliyelerde büyük ihtiyaç vardır.

Zabıt katibi kadrosuna her yıl ihtiyaç duyulmakta ve düzenli olarak her yıl alım yapılmaktadır. Bu alımlar neticesinde binlerce zabıt katibi yeni görevlerine başlayabilmektedir.

Zabıt Katibi Maaşları
Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt Katibi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Zabıt katibi olabilmek için öncelikle lise, önlisans ya da lisans mezunu olmak gerekmektedir. Mezuniyet şartını tamamladıktan sonra KPSS ye girmiş olmak ve KPSS sınavından en az 70 puan almış olma şartı aranmaktadır. Bu şarta bağlı olarak alım yapılacak olan adliyelerdeki kadro sayısı belirlenir ve ardından adaylar başvuru yapar. Adayların başvurularına bağlı olarak en yüksek KPSS puanından başlanarak sıralanır ve kadro sayısının 20 katı aday klavye sınavına çağrılır. Klavye sınavından başarılı olan adayların 5 katı mülakata çağrılır.

Zabıt Katibi Maaşları

Zabıt katiplerinin yeni yıl zamlı maaşları 2480 TL den başlamaktadır. Yeni işe başlayan ve bekar olan bir zabıt katibinin en düşük maaşı bu şekildedir. Zabıt katibi evli ve çocuk sahibi ise, mezuniyet derecesi lisans ise ve eşi çalışmıyorsa bu rakam 2600, 2700 civarına çıkabilmektedir. Zabıt katibinin güncel ve zamlı maaşları bu şekildedir.

Bir cevap yazın